Хаг му го продолжи притворот на Тачи

Специјалниот суд во Хаг му го продолжи притворот на поранешниот косовски претседател Хашим Тачи, соопштија од тој суд.

Ангела Грип, шефицата за односи со јавноста на Специјализираните комори на Косово, соопшти дека во случајот „Тачи и другите“, на 25 јануари била доставена јавна верзија на одлуката на судијата за претходната постапка, која наредила дополнителeн притвор за Тачи.

На 4 февруари ќе се одржи статусна конференција за напредокот на постапките против Тачи, Кадри Весељи, Јакуп Красниќи и Реџеп Селими, јавија приштинските Репортери.