Халанд е играч на сезоната во изборот на навивачите на Манчестер Сити

Ерлинг Халанд е избран за играч на годината 2022/23 од навивачите на Манчестер сити.

Во својата прва сезона во Манчестер сити, Халанд постигна 52 гола во сите натпреварувања, најмногу од кој било играч во топ 5 лигите. Норвежанецот стана најдобар стрелец во Премиер лигата и Лигата на шампионите.

Второто место во гласањето му припадна на Кевин де Брујн, кој претходно 4 години по ред го победуваше гласањето. На третото место навивачите го ставија Нејтан Аке.