Хамас ја блокира испораката на гориво до болницата Шифа

Израелските трупи во неделата напредуваа во северниот дел на Појасот Газа, заземајќи урбана област во близина на Беит Ханун додека жестоките борби продолжија околу болницата Шифа, а Израел тврди дека работи на тоа цивилите и пациентите да бидат неповредени во битките.

Израелските одбранбени сили соопштија дека испорачале 300 литри гориво на болницата Шифа, во координација со нејзиниот персонал, но дека Хамас спречил медицинскиот центар да го прифати горивото.

Израелската армијата го обвини Хамас дека неговата главна база за операции ја има направено под болницата Шифа и ги повика палестинските цивили во областа, како и во целата северна Газа, да се евакуираат на југ.

Во неделата, исто така, беше забележан спорадични ракетни истрели од Газа кон јужните погранични градови, активирајќи сирени во главно евакуираните кибуци во Холит, Кфар Аза, Нахал Оз и Саад. Нема информации за повредени. Бројот на загинати на ИДФ во копнената операција во Газа изнесува 44.

ИДФ соопшти дека рано утрото во неделата поставила канти со гориво во близина на болницата за „итни медицински цели“, кои однапред ги координирале со официјалните лица. Подоцна, се вели во соопштението, „ИДФ доби докази дека претставници на Хамас ја спречиле болницата да го добие горивото“.

Војската објави повик меѓу офицер на ИДФ и висок здравствен функционер во Газа, кој рече дека Јусеф Абу-Ал Риш, заменик-министер за здравство во Газа, ѝ забранил на болницата да го прима горивото. ИДФ не соопшти што се случило со горивото потоа.

Здравствените власти во Газа тврдат дека илјадници медицински лица, пациенти и раселени луѓе се заробени во областа околу болницата Шифа, без електрична енергија и намалени резерви. ИДФ негираше дека се заробени, велејќи дека источната страна на болницата е отворена за безбедно поминување на жителите на Газа кои сакаат да ја напуштат.

ИДФ соопшти дека е во контакт со персоналот во болниците во северна Газа за да им помогне во безбедното евакуирање и негираат дека ја опколиле Шифа, сметајќи дека таквите тврдења се дезинформации.

Началникот на Генералштабот на ИДФ, Херци Халеви, на состанокот на јужните градоначалници во Ашкелон во неделата изјави дека војската и тој лично „се фокусирани на само една цел во моментов – поразување и разбивање на Хамас“. Тој уште еднаш призна дека ИДФ не успеала во својата мисија да ги одбрани жителите на 7 октомври, додавајќи: „Ќе се сеќаваме што се случи, ќе се бориме и нема да дозволиме да се повтори таков настан“.

Шин Бет и ИДФ соопштија во неделата навечер дека околу 20 членови на Хамас биле уапсени од израелските војници „во срцето на Појасот Газа“ за да бидат испрашувани во Израел. Беа дадени малку детали за операцијата. Разузнавачката агенција соопшти дека соработува со Единицата 504 на Дирекцијата за воено разузнавање на ИДФ и други трупи за собирање разузнавачки информации, спроведување специјални операции, апсење барани Палестинци и нивно испрашување.

„Испитувањата на терористичките оперативци ќе бидат искористени за да се добијат ажурирани разузнавачки информации од земјата и да се помогне во продолжувањето на копнениот маневар и борбените напори“, соопшти Шин Бет.

Армијата во неделата објави снимка од повици меѓу висок офицер во нејзината канцеларија за врски, Координаторот за владини активности на териториите (COGAT) и болничкиот персонал во болниците Шифа, Рантиси и Наср во северниот дел на Газа, со упатства како безбедно евакуираат кон јужниот дел на Појасот.

Палестинците можеа да ги напуштат трите болници, пеш или со амбулантни возила, откако ИДФ ги обезбеди рутите кои водат до патот Салах а-Дин, кој служи како хуманитарен коридор неколку часа во текот на денот.

„Секој што сака да се пресели од болницата и кон болницата, улицата Ал-Вехда, источно од болницата, е отворена“, изјави висок офицер во Администрацијата за координација и врски на COGAT на службеник во Shifa. „Нема израелски сили на источната страна на болницата“, рече офицерот.

Израелската војска, исто така, во неделата соопшти дека хуманитарните паузи во северниот дел на Појасот Газа ќе продолжат да им овозможат на Палестинците да се евакуираат на југ. Портпаролот на ИДФ, потполковник Авичај Адраи, напиша на X дека патот Салах а-Дин е отворен за движење кон југ вкупно седум часа во неделата, помеѓу 9 и 16 часот.

Дополнително, тој рече дека ИДФ прави „тактички паузи во воените активности“ во градот Џабалија и блиската населба Избат Малиен помеѓу 10 часот наутро и 14 часот по полноќ, за Палестинците да можат да стигнат до хуманитарните коридори за да се евакуираат на југ.

Израел во последните неколку недели презентираше докази дека главниот команден центар на Хамас се наоѓа под Шифа и ја обвини терористичката група дека ја користи болницата и нејзините станари – со 1.500 кревети и околу 4.000 вработени – како жив штит за разработените бункери и тунели под неа.

Војската соопшти дека војниците сè уште се вклучени во интензивни борби околу бегалскиот камп Ал Шати во северниот дел на Појасот Газа долж брегот, вадејќи ги ќелиите на вооружени лица на Хамас кои се кријат во кампот и нападнаа складиште за оружје на Хамас откако беше искористено за испукување проектил. .

Во неделата, ИДФ соопшти дека војниците во нејзината резервна бригада Харел ја зазеле „областа Ал-Карамех“ – очигледно именувана по локалната болница – помеѓу Беит Ханун и Џабалија, во северниот дел на Појасот Газа.

Според ИДФ, за време на рациите војниците ја уништиле инфраструктурата на Хамас во областа, вклучително и ракетни фрлачи со долг дострел насочени кон Израел, позиции за лансирање противтенковски ракети, тунели и набљудувачки пунктови. Војниците убиле и неколку мажи на Хамас за време на борбите.

Според COGAT, од неделата наутро 14.320 тони хуманитарна помош на 905 камиони влегле во Појасот Газа од почетокот на војната.

„Нема ограничување на количината на храна, вода и медицинска опрема што може да влезе во Газа“, напиша COGAT на X. „Ја покануваме меѓународната заедница да се координира и ние ќе олесниме“.

Додека помошта стигнува во Појасот, хуманитарните организации велат дека таа не е доволно. Израел вели дека Хамас има резерви на гориво и залихи што ги чува од сè поочајното цивилно население.

Ишак Сидр, министер за телекомуникации и информатичка технологија на палестинската управа, во неделата тврдеше дека телефонските и интернет услугите во Појасот Газа целосно ќе запрат во четврток поради недостиг на гориво.

Иако тврдењата за запирање на основните услуги беа постојано изнесени од самиот почеток на војната, тие допрва треба да се материјализираат бидејќи горивото не е целосно исцрпено во Појасот, иако Израел продолжи да одбива да дозволи да влезе гориво во Газа заедно со друга помош, велејќи дека тоа е клучен воен ресурс за Хамас.

Зборувајќи на прес-конференција во Рамалах, Сидр рече дека техничките екипи во Газа вложиле огромни напори да ги одржат интернет и телефонските услуги и покрај тековната воена операција.

Брод испратен од француската влада оваа недела ќе се закотви на брегот на египетскиот полуостров Синај и ќе работи како пловечка болница за ранетите жители на Газа со околу 70 кревети, откри во неделата за The Times of Israel дипломат во израелската амбасада во Вашингтон.

Израел ги поддржува одделните напори на Европската унија за воспоставување на поморски хуманитарен коридор, при што бродовите со хуманитарна помош најпрво се закотвуваат на Кипар за инспекции пред да продолжат во Газа, рече израелски официјален претставник.

Израел се залага за теренски болници и други алтернативи на постојните медицински центри во Газа, велејќи дека Хамас управува со командни центри под нив.

Портпаролот на француската амбасада во Тел Авив не го негираше развојот на настаните, но изјави за „Тајмс оф Израел“, „Спецификите на оваа операција, како и предложениот хуманитарен поморски коридор, сè уште се предмет на дискусии меѓу сите релевантни страни“.