Хамилтон го извозе најбрзиот круг во историјата на Монца

30
Monza, Italy 05 September 2020. The 2020 Formula One Grand Prix of Italy will take place on 06 September 2020. EPA/JENIFER LORENZINI / POOL

Британскиот пилот во класата Формула 1, Луис Хамилтон од тимот на Мерцедес беше најбрз на квалификациите од Светското првенство за Големата награда на Италија, а притоа влезе во историјата остварувајќи го најбрзиот круг во историјата на легендарната патека во Монца.

Хамилтон кругот во Монца го мина за рекордни минута и 18,887 секунди, за својата 94-та „пол позиција“ во кариерата, а седма на истата патека.

Второто време во квалификациите го оствари Финецот Валтери Ботас, исто така, од Мерцедес, а во вториот ред ќе бидат Карлос Сајнџ од Мекларен и Серхио Перез од Рејсинг Поинт, додека на „домашната патека“ возачите на Ферари возеа катастофално – Шарл Леклер од Монако беше 13-ти,  Германецот Себастијан Фетел беше 17-ти.

Страртот во Монца е во недела во 15,10 часот.

Редослед

 

1. Луис Хамилтон (ВБ/ Мерцедес) 1:18.887

2. Валтери Ботас (ФИН/ Мерцедес) 1:18,956

3. Карлос Сајнц јуниор (ШПА/ Мекларен-Рено) 1: 19.695

4. Серхио Перез (МЕК/ Рејсинг Поинт-Мерцедес) 1: 19.720

5. Макс Верстапен (ХОЛ/ Ред Бул-Хонда) 1: 19.795

6. Ландо Норис (ВБ/ Мекларен-Рено) 1: 19.820

7. Даниел Рикиардо (АУС/ Рено) 1: 19.864

8. Ленс Строл (КАН/ Рексинг Поинт-Мерцедес) 1: 20.049

9. Александар Албон (ТАЈ/ Ред Бул-Хонда) 1: 20.090

10. Пјер Гасли (ФРА/ АлфаТаури-Хонда) 1: 20.117

 

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.