Хамза Јусаф потврден во парламентот за премиер на Шкотска

Поборникот на независноста од Обединетото Кралство, 37-годишниот Хамза Јусаф во вторникот службено беше потврден за премиер на Шкотска во покраинскиот парламент и така стана првиот политички челник кој е муслиман и потекнува од имиграциско семејство.

Јусаф во понеделникот беше избран за челник на десната конзервативна Шкотска национална партија (SNP), којашто изминатите години под водство на донеодамнешната лидерка Никола Старџен се профилираше како застапник на идејата за независност. Старџен неочекувано во февруари поднесе оставка по осумте години минати да премиерската должност.

Хамза Јусаф, чиишто дедо и баба од татковата страна имигрирале во Глазгов од Пакистан пред 60 години, официјално ќе ја преземе должноста во среда, откако официјално го доби мандатот и ја положби свечената обврска пред шкотскиот Врховен суд.

„Ова е ден за гордеење за мене и моето семејство, се надевам дека тоа е и ден за гордост на Шкотска, бидејќи тоа многу зборува за нашите вредности“, изјави Јусаф веднаш по гласањето во парламентот.

Тој ја презема власта во моментот кога се чини дека борбата за независност е на мртва точка, што ги подгрева поделбите во редовите на SNP и ги поттикнува амбициите на Конзервативната партија којашто е на власт во Велика Британија и на опозициската Либерална партија.

Владата на Старџен навлезе во слепа улица и по прашањето на суштината на постоењето на нејзината партија: независноста на Шкотска од Обединетото Кралство. Старџен дојде на чело на Шкотската национална партија (SNP) по референдумот од 2014 година, кога по контроверзното гласање беше објавено дека Шкотите со 55 отсто „за“ и 45 отсто „против“ се изјасниле за останување во Велика Британија.

Меѓутоа, владата на Старџен сметаше дека околностите сега се изменети, откако Обединетото Кралство истапи од Европската унија, и бараше нов референдум, бидејќи на британскиот референдум во 2016-та 62 отсто од Шкотите – само во Шкотска, без да се сметаат оние кои гласале во Англија, Велс или Ирска а кои исто така имаа право да гласаат на шкотскиот референдум – се изјасниле за останувањето во ЕУ.

Највисокиот британски суд ланскиот ноември одлучи дека шкотската влада не смее да одржи ново гласање без одобрување на британскиот парламент. Старџен тогаш најави дека следните парламентарни избори ќе ги претвори во дефакто гласање за нов референдум и го обвини Вестминстер за „презир“ кон демократската волја на Шкотите. Поддршката за независност се искачи над 50 отсто по одлуката на Врховниот суд во Лондон, но според медиумите таа поддршка изминатите месеци е во пад, без соодветна активност.

Хамза Јусаф во обраќањето пред шкотскиот парламент ѝ оддаде признание на Никола Старџен која во вторникот официјално му ја предаде својата оставка на британскиот крал Чарлс Трети.

Последните неколку месеци Старџен доживеа неколку удари, особено по контроверзниот закон со кој требаше да биде олеснета промена на родот без лекарско мислење и кој ја спушта минималната возраст за промена на родот/ правно полно, од 18 на 16 години, и тоа без согласност на родителите. Лондон го блокираше тој закон стравувајќи за негово проширување на другите британски покраини, а тоа беше првото користење на ветото на британската влада на некој шкотски закон во историјата. Законот во Шкотска доживеа остри критики од активистите за правата на жените, кои тврдат дека предаторските мажи тоа може да го користат за достап до женските простории, како што се тоалетите или женските затвори.

А токму на тоа веднаш се надоврза скандалот со трансродовата жена Исла Брисон, бидејќи оваа личност додека била маж по име Адам Греам е осудена за силување на две жени во 2016 и 2019 година. Брисон прво беше сместена во женскиот затвор во Корнтон Вејл во централна Шкотска, а откако протестираше дел од јавноста и изрази загриженоста за безбедноста на другите затворенички, Старџен донесе одлука силувачот и сега трансродова жена да биде преместена во машки затвор.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.