Хановер подобар од Волфсбург во обид да побегне од опасната зона

Во првиот дуел од единаесеттото коло на германската Бундеслига, Хановер пред своите гледачи дојде до втората победа сезонава совладувајќи го Волсфбург со 2:1 (1:0).

Домашните стасаа до водството од 2:0 со головите на Линтон Маина во 31 и Ихлас Бебу во 62 минута од пенал, а поразот на гостите го ублажи Воут Вегхорст во 82 минута исто така од пенал.

Хановер остана на 16-то место на табелата со девет бодови, четири повеќе од Фортуна и Штутгарт кои ги држат последните две места, додека Волсфург е 11-ти со 12 бодови, но теоретски по недела може да падне до 15-то место.

На врвот е Борусија Дортмунд со 24 бодови, четири повеќе од истоимениот клуб но од Менхенгладбах и актуелниот шампион минхенски Баерн.

Во саботата во Бундеслигата се играат уште пет натпревари, и тоа Хофенхајм – Аугсбург, Фрајбург – Мајнц, Фортуна – Херта, Нирнберг – Штутгарт, Вердер – Борусија М, а денот го завршува дерби мечот меѓу дортмундска Борусија и Баерн. Во недела пак ќе се соочат Лајпциг – Баер Леверкузен и Ајнтрахт – Шалке.