Хантер Бајден обвинет за незаконско поседување пиштол и лажење

Hunter Biden, son of U.S. President Joe Biden, arrives at federal court to plead guilty to two misdemeanor charges of willfully failing to pay income taxes in Wilmington, Delaware, U.S., July 26, 2023. REUTERS/Jonathan Ernst

Федералната голема порота во Делавер го обвини синот на американскиот претседател Џо Бајден Хантер за незаконско поседување пиштол и лажење при изјавата дека за да го набави оружјето, се вели во обвинението објавено во четвртокот.

Бајден, наводно, „свесно дал лажна и фиктивна писмена изјава“ на лиценциран дилер на оружје во октомври 2018 година, велејќи дека не бил зависник од дрога на формуларот за проверка на позадината потребен за купување пиштол, се наведува во обвинението. Ова резултирало со тоа што купил револвер Colt Cobra 38SPL, знаејќи дека како наркоман не смеел да поседува.

Пиштолот на крајот бил фрлен во канта пред самопослуга во Вилмингтон, Делавер од страна на Хали Бајден, сопругата на покојниот брат на Хантер, Бо – кој оттогаш станала љубовница на нејзиниот поранешен девер – наводно затоа што се плашела дека тој ќе го користи. Меѓутоа, кога таа се вратила да го земе пиштолот, таа не го нашла таму. Американската тајна служба беше обвинета дека се обидела да го прикрие целиот инцидент.

Хантер Бајден оттогаш призна дека е зависност од кокаин, тврдејќи дека малку или воопшто не се сеќава на 2018 и 2019 година поради тоа. Неговата зависност стана предмет на јавен интерес во октомври 2020 година, откако „Њујорк пост“ објави дел од содржината на лаптопот што тој го оставил во продавница за поправка во Делавер – вклучувајќи фотографии на кои пуши крек, ракува со пиштол и се занимава со сексуални дејствија со проститутки.

Но, приказната за „Пост“ беше цензурирана во пресрет на претседателските избори во 2020 година, откако 50 поранешни американски разузнавачи лажно ја прогласија за „руска дезинформација“. Подоцна се покажа дека нивното писмо било организирано од кампањата на Џо Бајден.

Договорот за признавање вина, склучен меѓу адвокатите на Хантер Бајден и федералните обвинители во јуни, предвидуваше намалување на неговите даночни прекршувања на прекршоци и осудување на условна казна, додека одделно ги поднесува обвиненијата за огнено оружје. Обвиненијата за оружје, исто така, ќе бидат „предмет на договор за пренасочување пред судење“, што значи дека нема затворска казна, според адвокатите.

Договорот беше грубо осудуван од републиканците како знак дека синот на претседателот добива повластен третман од Министерството за правда, додека Конгресот тргна да ги истражи тврдењата на свиркач за мешање одозгора во работата на обвинителот од Делавер доделен на случајот.

Додека федералниот судија се чинеше дека го блокираше договорот за признавање вина, адвокатите на Бајден инсистираат дека тој останува на сила. Не беше јасно дали обвиненијата од четвртокот се исти како што беше споменато во јулскиот договор.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.