Харадинај: Корекции на границите му одговараат само на Путин

164

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај денеска го потврди својот став против укинувањето на дополнителниот данок за српските стоки и дека прашањето за корекција на косовската граница му одговара само на рускиот претседател Владимир Путин.

Харадинај истакнал дека секој што ќе го отвори прашањето за границата ќе се смета за непријател на албанскиот народ. Тој ова го изјавил во Дечани, по средба со етнички албански семејства.

Харадинај додаде дека данокот не го попречува дијалогот за конечниот договор со Србија, како и дека Косово никогаш во минатото не било посилно.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.