Харден ги урна Клиперс, деветта победа на Бостон во низа

24

Џејмс Харден постигна 47 коша во победата на Хјустон Рокитс над Лос Анџелес Клипер, а Бостон Селтикс против Вашингтон Визардс ја забележаа деветтата последователна победа.

Хјустон со 102:93 ги совлада Лејкерс, a Портланд Трејл Блејзерс дома беше поразен со 106:114 од актуелниот шампион Торонто Рапторс.

Бостон Селтикс како домаќин со минамалните водства во втората, третата и четвртата делница со 144:133 ги совлада Вашингтон Визардс, со што дојдоа до деветтата последователна победа. Селтикс со соодносто од победи и порази 9-1, моментално се најуспешната екипа во НБА лигата.

Во Западната конференција во водство, пак, Лос Анџелес Лејкерс со 9-2, кои ноќта кон четвртокот ги совладаа Голден Стејт Вориорс со 120:94.

НБА РЕЗУЛТАТИ 13.11.

Хјустон – ЛА Клиперс 102:93
Портланд – Торонто 106:114
Бостон – Вашингтон 140:133
ЛА Лејкерс – Голден Стејт 120:94
Минесота – Сан Антонио 129:114
Шарлот – Мемфис 117:119
Орландо – Филаделфија 112:97

 

ТАБЕЛИ

ИСТОЧНА КОНФЕРЕНЦИЈА

Атлантска дивизија

1. Бостон 9 1 .900 –
2. Торонто 8 3 .727 1 1/2
3. Филаделфија 7 4 .636 2 1/2
4. Бруклин 4 6 .400 5
5. Њујорк 2 9 .182 7 1/2

Централна дивизија

1. Милвоки 7 3 .700 –
2. Индијана 7 4 .636 0 1/2
3. Кливленд 4 6 .400 3
4. Чикаго 4 7 .364 3 1/2
5. Детроит 4 8 .333 4

Југоисточна дивизија

1. Мајами 7 3 .700 –
2. Атланта 4 6 .400 3
3. Шарлот 4 7 .364 3 1/2
4. Орландо 4 7 .364 3 1/2
5. Вашингтон 2 7 .222 4 1/2

ЗАПАДНА КОНФЕРЕНЦИЈА

Северозападна дивизија

1. Јута 8 3 .727 –
2. Денвер 7 3 .700 0 1/2
3. Минесота 7 4 .636 1
4. Оклахома Сити 4 7 .364 4
5. Портланд 4 8 .333 4 1/2

Пацифичка дивизија

1. ЛА Лејкерс 9 2 .818 –
2. ЛА Клиперс 7 4 .636 2
3. Феникс 6 4 .600 2 1/2
4. Сакраменто 4 6 .400 4 1/2
5. Голден Стејт 2 10 .167 7 1/2

Југозападна дивизија

1. Хјустон 8 3 .727 –
2. Далас 6 4 .600 1 1/2
3. Сан Антонио 5 6 .455 3
4. Мемфис 4 7 .364 4
5. Њу Орлеанс 2 8 .200 5 1/2

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.