20 C
Skopje
среда, јули 15, 2020

Харисон Форд е под истрага поради инцидентот со авион

764

Харисон Форд во моментов е под истрага по инцидент на аеродромот во Калифорнија.

Американската федерална управа за авијација (ФАА) ги испитува околностите под кои актерот, додека управувал со авион ја преминал пистата во време кога друг авион се обидувал да слета на аеродромот Хавторн.

„ФАА го испитува инцидентот во кој пилотот на авионот„ Авиат Хуски “ја прелета пистата на општинскиот аеродром Хавторн, додека друг авион слетувал“, објавија тие.

Аудио снимката од инцидентот открива дека операторот му рекол на Форд да остане кратко на пистата заради сообраќајот. По неколку моменти, операторот ја повторил наредбата со поостар тон.

„Ви реков да останете на кратко. Мора да слушате“, рекол операторот.

“Извинете господине, го сфатив токму спротивното. Жал ми е ,многу ми е жал”, одговори Форд.

Ова не е првпат актерот да се најде во незгодна ситуација додека пилотира.

Во 2015 година, тој беше повреден кога неговиот авион се сруши на терен за голф во Санта Моника, додека во 2017 година, со неговиот авион слета на погрешден дел од писта во Калифорнија.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.