Хебстрајт: Германија го честита чекорот напред за поставување на односите меѓу Белград и Приштина на нова основа

Портпаролот на германската влада Штефен Хебстрајт денеска изјави дека Германија честита, како што наведе, на чекорот напред за поставување на односите меѓу Белград и Приштина на нова основа.

„Сега се работи за преземање на водството за одржување и спроведување на договореното“, напиша тој на Твитер.

Хебстрајт посочи дека Германија ќе биде со Белград и Приштина за да се исполни европската перспектива.

„Ви честитам на овој исчекор за поставување на односите меѓу Србија и Косово на нова основа. Сега се работи за преземање на водечката улога за одржување и спроведување на договореното. Ќе бидеме со вас за да ја исполниме вашата европска перспектива“, напиша тој.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.