Херсон: Украинците врзуваат „соработници на Русите“ за столбови

Сликите објавени од АП покажуваат јавна казна во Херсон.

Жителите на Херсон, осомничени за соработка со Русија, наводно се соочуваат со јавна казна, како што се гледа на фотографиите објавени од Асошиејтед прес (АП). Украинските сили го зазедоа градот минатата недела, по повлекувањето на руските војници.

Новинската агенција објави слики од две лица врзани за столбови. До нив се гледа група цивили и најмалку еден војник.

Според описот на АП, луѓето биле „наводни соработници“.  Јавните казни не се дел од украинскиот правен систем, но во последниве години ова го користат националистите во земјата.

Главниот град на провинцијата на регионот Херсон е под руска контрола од првите денови на офанзивата. Минатиот месец Русија ја вклучи покраината по референдум. Киев го отфрли гласањето како „измама“ и продолжи воената акција во западниот дел на регионот.

Минатата недела, руската војска го напушти пристанишниот град заедно со другите делови од регионот на десниот брег на реката Днепар, велејќи дека преземањето подобра одбранбена позиција ќе ги спаси животите на војниците.

Регионалните власти со недели ги повикуваа цивилите да го напуштат Керсон, наведувајќи ја заканата од украинските сили и можните напади врз градот, доколку тој стане бојно поле.

Десетици илјади заминаа, но минатата недела, шефот на градската администрација Александар Кобец процени дека таму останале околу 80.000 до 100.000 луѓе.

Сликите објавени од АП и други новински организации покажаа толпи кои ги пречекуваат украинските војници во Херсон. Сепак, покривањето на ситуацијата претставува предизвик за медиумите, бидејќи украинското Министерство за одбрана им забрани да одат таму.

Во неделата, Министерството објави црна листа на оние кои го игнорирале предупредувањето. Новинарите кои работат за Си-Ен-Ен и Скај Њуз, наводно, биле меѓу оние кои ја изгубиле акредитацијата за работа.