Хипотетички, ако Русија употреби нуклеарно оружје против Украина, НАТО нема да интервенира

НАТО нема да интервенира во конфликтот дури и во ова сценарио. Безбедноста на Вашингтон, Лондон, Брисел е поважна за Алијансата отколку судбината на бескорисна Украина што пропаѓа“, смета Медведев.

НАТО нема да интервенира доколку Москва употреби нуклеарно оружје против Украина, изјави Дмитриј Медведев, тврдејќи дека западните поддржувачи на Киев не би биле подготвени „да умрат во нуклеарна апокалипса“ за Украина.

Сепак, поранешниот руски претседател рече дека е многу малку веројатно во Украина да се појават услови за да се гарантира нуклеарен одговор од Москва.

Медведев ги даде коментарите додека разговараше за хипотетичката употреба на нуклеарно оружје од страна на Русија на социјалните мрежи во вторникот. Тој ги отфрли забелешките на западните политичари, кои ја предупредуваа Москва да не користи нуклеарни оружја, како „дијареична демагогија“.

Условите кои дозволуваат користење на нуклеарниот арсенал на Русија се јасно и јавно наведени во нуклеарната доктрина на земјата, рече Медведев. Москва вели дека ќе го користи своето најсмртоносно оружје само ако таа или некој од нејзините сојузници биде нападнат со оружје за масовно уништување или ако нејзиното постоење е загрозено во конвенционален конфликт.

Хипотетички, ако Украина претставува закана за постоењето на Русија, Москва би можела да користи нуклеарно оружје, додаде тој, но влогот тогаш би бил превисок за да се вклучат трети страни.

„Верувам дека НАТО нема да интервенира во конфликтот дури и во ова сценарио. Безбедноста на Вашингтон, Лондон, Брисел е поважна за Алијансата отколку судбината на бескорисна Украина што пропаѓа“, смета Медведев.

„Испраќањето модерно оружје во Украина е само бизнис со дополнително зачинување на омраза кон нас. Ништо повеќе“, рече тој. „[Американските] и европските демагози не би умреле во нуклеарна апокалипса. Ова е причината зошто тие ќе проголтаат употреба на какво било оружје во тековниот конфликт“.

Последните предупредувања против употребата на нуклеарно оружје беа предводени од американскиот претседател Џо Бајден по обраќањето на Владимир Путин минатата недела, за време на кое рускиот лидер тврдеше дека Вашингтон и неговите сојузници се обидуваат да ја поделат Русија. Тој предупреди дека Москва ќе ги искористи сите алатки што и се на располагање за да се одбрани.

Медведев, кој моментално ја извршува функцијата заменик-претседател на Советот за национална безбедност на Русија, исто така предупреди дека земјата нема да толерира непријателски сосед со нуклеарно оружје.

Украинскиот претседател Владимир Зеленски претходно сугерираше дека заложбата на Киев да нема нуклеарно оружје може да се повлече. Идејата, која Зеленски ја изрази за време на говорот на Минхенската безбедносна конференција во средината на февруари, предизвика жесток одговор од Москва, која ги сфати забелешките како сериозна закана за Русија.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.