Холандската влада пред паѓање поради политикитe кон азилот

Холандскиот премиер Марк Руте ќе поднесе оставка на својата влада откако не успеал да се договори за мерките за сузбивање на имиграциите, извести во петокот холандската новинска агенција ANP.

Коалициската влада на холаднскиот премиер Марк Руте, се растурила по жестоките преговори меѓу четирите владејачки партии околу политиките кон бегалците и доселениците, известуваат во петокот националните медиуми.

„Владата не постиггна договор за мерките коишто треба да се преземат за да се ограничи приливот на барателите на азил. Ова е крајот на владата Руте IV“, пишува на своите интернет страници холандската јавна радиотелевизија OUR.

Кабинетот на премиерот Руте објави дека ќе одржи итен состанок на министерскиот кабинет, но не го потврди падот на владата.

Премиерот со најдолг стаж во холандската историја, Руте го презема водството на својата четврта влада во јануари 2022 година, по рекордните 271 ден преговори. Новиот шеф на владата последните денови го посеа семето на раздорот со партнерите од партиите на десницата и поличкиот центар, барајќи да бидат усвоени низа мерки околу примањето баратели на азил.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.