Холандски остров целосно ја забрани продажбата на цигари

Холандскиот остров Шиермониког одлучи целосно да ја забрани продажбата на цигари и тутунски производи во супермаркетите. Овој револуционерен потег предизвика интерес бидејќи островот беше меѓу првите во светот што усвои толку строга забрана.

Речиси нема возила на тивкиот, ветровит остров на северот на Холандија. Автомобилите не се забранети на Шиермониког, но областа е мала и рамна, па повеќето жители се движат пеш или со велосипед.

Ова резултираше со натпросечно чист воздух и изгледа дека ќе стане уште почист.

Холандскиот остров Шиермониког одлучи целосно да ја забрани продажбата на цигари и тутунски производи во супермаркетите. Овој револуционерен потег предизвика интерес бидејќи островот беше меѓу првите во светот што усвои толку строга забрана.

Новата регулатива ќе стапи на сила од 1 јули. Технички, забраната се однесува само на супермаркетите и продавниците за храна, додека се уште е дозволена на бензинските пумпи и специјализираните продавници.

Тоа им значи малку на пушачите од Шиермониког. На остров со нешто помалку од 1.000 жители, нема бензинска пумпа, имаат само еден селски супермаркет, а отворањето специјализирана продавница за никого не би било исплатливо бидејќи освен во неколкуте летни месеци, на островот нема туристи. Купувањето тутунски производи преку Интернет веќе беше забрането минатата година.

Новата, строга регулатива сигурно ќе ги поттикне некои од преостанатите потрошувачи на островот да се откажат од пушењето. Ако не успеат, ќе мора да одат со траект до копното, до малиот пристанишен град Лауверсунг.

Сепак, единствениот продажен центар таму се затвора во јули, па по преселувањето на копното, упорните пушачи ќе мора да возат уште дваесетина километри до Докум. Доста комплицирана, долга и не многу евтина авантура за кутија цигари!

Холандската влада најави спроведување на амбициозен план за создавање „генерација без чад“ до 2040 година, при што првиот чекор ќе биде забрана на продажба на тутунски производи на бензински пумпи низ целата земја во 2030 година. Еколошките активисти и експертите кои промовираат здрав живот се задоволни од овие потези, но некои предупредуваат дека постои опасност од процут на нелегалната трговија со тутунски производи.

Шиермониког е остров кој исто така може да се пофали со статус на национален парк. Долг е 16 километри, широк 4 километри, а на островот има само една населба со исто име.

Таму живеат околу 950 луѓе, а годишно го посетуваат околу 300.000 туристи. Повеќето посетители се дневни патници, но има и хотели и викендички на островот со околу 5.000 легла.

Туризмот е најважната економска гранка, но е исклучително сезонски, па на крајот на летото се враќа мирот на островот и неговите улици. Посетителите обично доаѓаат овде на долги прошетки, уживајќи во природата и пливањето

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.