Хрвататска го воведе еврото како национална валута

112

Хрватскиот парламент со мнозинство гласови во петокот го усвои Законот за воведување на еврото како официјална валута во Хрватска.

За законот гласаа 117 пратеници, 13 беа против, а еден воздржан.

Еврото треба да стане официјална валута во Хрватска на 1-ви јануари следната година, а пред целосно да ја замени куната, од 5-ти септември цените би се изразувале во двете валути.

Плаќањето во двете валути би требало да трае и следната 2023 година.

Пред гласањето, во парламентот дел од опозицијата повторно се спротивстави на воведувањето на еврото.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.