Хрватска ги отвора границите, граѓаните на Македонија и Србија не се на списокот

52

Премиерот Андреј Пленковиќ потврди дека Хрватска целосно ги отвора своите граници кон неколку држави, а оваа одлука се должи на одличните резултати од изминатите неколку дена.

„Успеавме да ја победиме епидемијата во првото полувреме. Направивме план да ја промениме одлуката за привремено забрана на граничниот премин за граѓаните на голем број на земји, за туризмот.

Ова би важело за Словенија, Унгарија, Австрија, Чешка, Словачка, Естонија, Латвија, Литванија, Полска и Германија. Според нашата анализа и епидемиолошките слики, ова се земји каде што има или сличен резултат или трендовите се такви што можеме да донесеме таква одлука со епидемиолошки препораки и специјална апликација, што е веќе донесено за пристигнување на граѓани од овие земји за туристичката сезона “, рече Пленковиќ .

Тој додаде дека е сигурен дека како што напредува ситуацијата, списокот на земји ќе се прошири, пренесе Индекс.хр.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.