Хрватски морнар меѓу повредените во експлозијата во Бејрут

44

Хрватски морнар бил повреден во големата експлозија во пристаништето во Бејрут, соопшти Министерството за надворешни работи и европски работи (МВЕП).

„Во моментот на експлозијата, во Бејрут имало 11 хрватски морнари, од кои едниот е полесно повреден. Засега нема официјални податоци дека некој од хрватските граѓани смртно настрадал“, одговори МВЕ.

Повредениот морнар е Бранко Перошевиќ, кој е опериран и е во добра состојба, како и останатите морнари од бродот „Сити оф Рома“.

„Сè е коректно и се чувствувам подобро. Мојата операција траеше четири часа и помина добро“, рече Перошевиќ.

Транспортниот брод „Сити оф Рома“ кој впловил во пристаништето во Бејрут шест часа пред експлозијата претрпе голема штета.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.