16 C
Skopje
петок, септември 25, 2020

И комбинираниот Вардар очекувано убедлив против Извиѓач

98
 Ракометарите на Вардар во Спортскиот центар „Јане Сандански“ во средата вечерта забележаа убедлива победа од 38:27 (21:13) против екипата на Извиѓач во рамките на деветтото колог од регионалната СЕХА лига.

Вардарци целосно ја оправдаа фаворитската улога и рутински дојдоа до победата, иако настапија со комбиниран состав, којашто повторни ги врати на чело на табелата во ова регионално натпреварување.

Најдобри кај Вардар беа Оцвирк и Војводиќ со по шест гола, додека во редовите на Извиѓач, Делиќ и Чутура дадоа по седум гола.

„Црвено-црните“ ја запишаа осмата победа во регионалното натпреварување и се на врвот на табелата со 21 бод, исто колку и Нексе и ППД Загреб.

За екипата на Роберто Гарсија Парондо сега следува натпревар во Лигата на шампионите против Киелце на први декември, во сабота, пред домашна публика во Скопје.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.