И Летонија ја обвини Русија за шпионски сајбер напади

116

Летонската разузнавачка агенција ја обвини денеска Русија дека во изминативе години вршела сајбер напади на надворешни и безбедносни структури и други државни институции, но дека, сепак, во текот на парламентарните избори одржани викендов не евидентирала никакви напади.

Канцеларијата за заштита на Уставот на Летонија соопшти дека руската воена разузнавачка агенција (ГРУ) се обидувала да пристапи до информации преку имеил напади, објави Ројтерс. Во него се додава дека, сепак, не е откриен ниту еден напад со цел да се влијае на парламентарните избори на кои победи проруската партија „Хармонија“.

Неколку западни земји испратија минатата недела координирани обвинувања против Русија поради, како што тврдат, глобалната кампања на хакирање на разни институции, од спортски анти-допинг агенции па до компаниите за нуклеарната енергија и контрола на агенциите на хемиско оружје.

 

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.