И покрај тоа што Јанчев работеше за СДСМ, во Кавадарци победи ВМРО-ДПМНЕ

614

Генералниот секретар на Алијанса за Албанците, Арбер Таравари, во гостување на емисијата „Што не е јасно“, истакна дека на следните локални избори за кои верува дека ќе бидат заедно со предвремени парламентарни избори, коалицијата ВМРО-ДПМНЕ и Алијанса, ќе понесат убедлива победа.

Исто така, посочи дека иако одредени функционери на ВМРО-ДПМНЕ на последните избори работеле во корист на СДСМ, сепак не им успеала стратегијата, а за пример го спомена градоначалникот на Кавадарци, Митко Јанчев.

„Градоначалникот на Кавадарци, за изборите работеше за СДСМ, но во Кавадарци изгубија СДСМ. Одредени функционери на ВМРО-ДПМНЕ за да направат раздор во партијата работеа за СДСМ. Одредени поранешни пратеници на ВМРО-ДПМНЕ работеа за СДСМ овие избори. Така што, минимумот на ВМРО-ДПМНЕ беше на овие избори, 320.000 гласови. Во СДСМ веќе има огромно незадоволство, внатре има тотално разочарување. И затоа, самите анкети ќе покажат, но и СДСМ самата ќе бара да има предвремени парламентарни избори, заедно со локалните. Ако не се случи некој раздор во ВМРО-ДПМНЕ, по сѐ изгледа дека нема, но ако се случи тоа би било единствена позиција кога СДСМ не би барала предвремени изброи. Јас гарантиран дека следните избори, коалицијата Алијанса-ВМРО-ДПМНЕ ќе победат убедливо. Три четвртини од општините ќе ги добие опозицискиот блок“, рече Таравари.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.