ИДФ: Над 140 вооружени мажи биле убиени во операцијата Ал-Шифа

Повеќе од 140 вооружени лица се убиени во четиридневните борби во и околу најголемата болница во Газа, каде што операцијата на израелската армија сѐ уште е во тек, соопшти војската во четвртокот.

Израел во понеделникот започна рација на медицинскиот центар Ал-Шифа, гаѓајќи ги, како што рече, високите претставници на Хамас со тенковски оган и воздушни напади.

Борбата беснее со денови во и околу големиот болнички комплекс преполн со пациенти и раселени луѓе.

Претходната рација на комплексот во ноември предизвика меѓународен гнев.

„Од почетокот на операцијата, над 140 вооружени лица се елиминирани во областа на болницата“, соопшти армијата, мислејќи на борбите од понеделникот.

Војската додаде дека „продолжува да спроведува прецизни оперативни активности во болничката област Шифа“ и дека „во текот на изминатиот ден, повеќе од 50 терористи беа елиминирани за време на размена на оган“.