ИДФ објави снимка од лидерот на Хамас како се крие во тунел под Кан Јунис

Израелските одбранбени сили (ИДФ) објавија ново видео во вторникот вечерта на кое се прикажува лидерот на Хамас Јахја Синвар и неговото семејство како се кријат во тунел под Кан Јунис во Појасот Газа.

Силите на ИДФ ја открија снимката од безбедносните камери за време на рацијата на „стратешкиот тунел“ под јужното упориште на Хамас. На видеото се гледа како Синвар влегува во окното на тунелот со една од неговите сопруги и три деца.

Оперативец на Хамас со батериска ламба го придружува водачот на Хамас, кој носи апостолки и мала пластична кеса.

Канал 12 Вести објави дека видеото е снимено на 10 октомври, само три дена по масакрот на Хамас на 1.200 луѓе во северозападниот израелски регион Негев. Израелските војници ја заплениле снимката пред неколку месеци.

„Оваа вечер емитуваме снимки од масовниот убиец и организатор на масакрот на Хамас на 7 октомври, Јахја Синвар“, напиша Авичај Адрае, шеф на одделот за арапски медиуми во Единицата на портпаролот на ИДФ, истакнувајќи на арапски дека видеото е едно од многуте во поседување на армијата.

„Додека луѓето од Газа страдаат над земја, Синвар се крие во тунелите под нив, трчајќи како кукавица“, додаде тој.
„Водачите на Хамас се грижат само за нивните семејства и нивните пари.

Портпаролот на ИДФ, Даниел Хагари изјави за Ynet дека војската е „решена да го фати – и ќе го фати“.

„Нашата работа е да стигнеме до Синвар, мртов или жив. Ова е нашата мисија и ќе продолжиме да го правиме тоа“, додаде тој. „Нема да откриеме информации „кога“ и „како““.

Се верува дека Синвар сè уште се крие во огромните тунелни системи под Кан Јунис и блискиот град Рафах, каде што, наводно, се опколил со израелски заложници како жив штит.

„Терористичката организација Хамас продолжува да се бори додека граѓаните на Газа страдаат“, рече израелскиот министер за одбрана Јоав Галант, по состаноците со теренската разузнавачка единица на Дирекцијата за воено разузнавање на ИДФ.

„Постојат јасни докази за средствата што биле префрлени, кога пристигнале и на кого биле префрлени“, рече тој. „Она што го гледаме е дека Јахја Синвар пред сѐ се грижи за себе. Од милиони долари, 1 милион долари оди кај него“.

„Земете го, на пример, овој плик наменет за Јахја Синвар и неговото семејство. Содржи готовина, 20.000 долари. Хамас се бори и спроведува тероризам, додека Јахја Синвар слави со своето семејство“, додаде тој. „Ова ќе заврши. Јахја Синвар од водач на терористичка организација се претвори во бегалец“.

Во ноември, израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху и нареди на разузнавачката агенција Мосад да го убие највисокото раководство на Хамас „каде и да се“. Во израелски напад беше убиен Салех ал-Арури, командант на Хамас во Западниот Брег, во Бејрут на почетокот на јануари.

Копнените трупи на ИДФ влегоа во Газа на 27 октомври откако околу 1.200 луѓе, главно цивили, беа убиени, илјадници други беа ранети и повеќе од 250 киднапирани за време на терористичките напади на 7 октомври врз јужен Израел.