ИДФ распоредува ракетни чамци во Црвеното Море по нападите на Хутите

Портпаролот на ИДф во средата објави дека ракетни чамци на израелската морнарица се распоредуваат во Црвеното Море, како одговор на трите ракетни напади во последните денови од јеменските бунтовници Хути.

Во вторникот во 08:58 часот, израелски борбени авиони пресретнаа две крстосувачки ракети, а системот Arrow пресретна ракета земја-земја над Еилат, сите три истрелани од Јемен.

Сместено на околу 1.100 јужно од најјужниот град на Израел, движењето Хути во Јемен, претежно шиитските сили на Заиди, е иранска прокси милиција која до минатата недела беше ангажирана главно против Саудиска Арабија.

Минатата недела израелските воздухопловни сили пресретнаа два дрона од Јемен на небото над Црвеното Море. Еден од нив се урна во египетскиот туристички град Таба на Синајскиот полуостров, во близина на Еилат, а шест лица се повредени. Вториот дрон се урна во Нуеба, одморалиште кое беше легендарно меѓу израелските хипстери во 1970-тите

Пред две недели, Хутите во Јемен лансираа крстаречки ракети и беспилотни летала кон Израел, кои беа пресретнати од американски воен брод и саудиски систем за воздушна одбрана.

Јахја Сариех, портпарол на армијата Хути, во вторникот објави дека неговата група стои зад трите лансирања на крстаречки ракети и беспилотни летала во изминатите две недели врз Израел, и додаде дека овие лансирања ќе продолжат се додека „не заврши израелската агресија во Газа. ”

Израелската морнарица вообичаено држи патролни чамци во Црвеното Море, додека нејзината флота со ракетни чамци е со седиште во Хаифа, составена од 31-ви и 32-та ескадрила на ракетни бродови и 33-та и 36-та ескадрила на корвети. За да стигнат до Црвеното Море, ракетните чамци требало да го користат Суецкиот канал.

Ракетните корвети од класата Sa’ar 5 беа изградени за израелската морнарица од страна на Huntington Ingalls Industries во Паскагула, Мисисипи, врз основа на израелски дизајни. Значително поголемите корвети од класата Sa’ar 6 се четири ракетни чамци од германско производство нарачани за израелската морнарица во мај 2015 година и се распоредени околу медитеранските полиња на природен гас во Израел, за да се одбранат од нападите на Хезболах и Хамас.

Чамците Sa’ar 5 се вооружени со ракети Барак-1 и/или Барак-8, направени од ИАИ и Рафаел, и два ракетни лансери Боинг Харпун со четири ќелии. Барак 1 е ракета земја-воздух (САМ) дизајнирана да се користи како ракетен систем за одбранбена точка на бродови против авиони, противбродски проектили и беспилотни летала. Барак 8 е заеднички развиена индиско-израелска ракета земја-воздух дизајнирана да се брани од секаков вид воздушна закана, вклучувајќи авиони, хеликоптери, противбродски ракети, дронови, балистички ракети, крстосувачки ракети и борбени авиони.

 

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.