ИДФ тврди дека Хамас држи заложници во болницата Насер во Кан Јунис

KHAN YUNIS, GAZA - DECEMBER 22: A view of Nasser Hospital in the city of Khan Yunis in Gaza, on December 22, 2020. In the blockaded Gaza Strip, healthcare professionals continue to struggle for the treatment of novel coronavirus (Covid-19) patients. Healthcare staff in the hospital, work with overalls, masks, glasses to minimize the risk of contamination during work. In the blockaded Gaza Strip, healthcare professionals continue to struggle for the treatment of novel coronavirus (Covid-19) patients. (Photo by Abed Zagout/Anadolu Agency via Getty Images)

Портпаролот на ИДФ Даниел Хагари вели дека војската има „веродостојни разузнавачки информации“ дека Хамас држел заложници во болницата Насер во градот Кан Јунис во јужниот дел на Газа, и дека можеби има тела на заложници во моментов скриени таму. Војската спроведува „прецизна и ограничена“ операција во болницата, вели тој.

„Од масакрот на Хамас на 7-ми октомври, ИДФ работи за да ја исполни својата мисија за разбивање на Хамас и враќање на нашите заложници дома“, вели Хагари во видео изјава на англиски јазик.

„За жал, знаеме дека некои заложници повеќе не се живи. Ние сме посветени на пронаоѓање и враќање на телата на заложниците во Газа“, рече тој.

ИДФ ја потврди смртта на 31 заложник кои ги држеше терористичката група, вклучително и телата на двајца војници кои беа држени од 2014 година.

„Ние спроведуваме прецизни спасувачки операции – како што правевме во минатото – каде што нашите разузнавачки информации укажуваат дека може да се држат телата на заложниците“, вели Хагари.

Тој вели дека ИДФ има „веродостојни разузнавачки информации од голем број извори, вклучително и од ослободени заложници, што укажува дека Хамас држел заложници во болницата Насер во Кан Јунис и дека можеби има тела на нашите заложници во болницата Насер“.

„Како што беше докажано со болницата Шифа, болницата Рантиси, болницата Ал Амал и многу други болници низ Газа, Хамас систематски ги користи болниците како центри за тероризам“, вели Хагари.

Тој вели дека според проценките на разузнавањето на ИДФ, над 85 отсто од „големите медицински установи“ во Газа биле користени од Хамас за терористички активности.

„Бидејќи терористите на Хамас веројатно се кријат зад повредените цивили во болницата Насер во моментов и се чини дека ја користеле болницата за да ги сокријат и нашите заложници таму, ИДФ спроведува прецизна и ограничена операција во болницата Насер“, вели тој.

„Оваа чувствителна операција беше подготвена со прецизност и ја спроведуваат специјалните сили на ИДФ кои поминаа на одредена обука“, рече Хагари.

„Клучна цел како што е дефинирана од нашата воена мисија е да се осигураме дека болницата Насер ќе продолжи со својата важна функција за лекување на пациентите од Газа. Ова го соопштивме во голем број разговори што ги имавме со болничкиот персонал во последните неколку дена. Потенциравме дека нема обврска пациентите или персоналот да ја евакуираат болницата. Сепак, ги повикувавме другите жители на Газа, на арапски, по телефон и преку звучници, да се оддалечат од опасноста во која ги става Хамас – преку хуманитарен коридор што го отворивме за оваа намена. Со цел да се заштитат неинволвираните цивили во Газа“, вели тој.

Хагари вели дека ИДФ исто така го олеснила преносот на медицински материјали, резервоари за кислород и гориво за електрична енергија во болницата во последните денови, „за да се осигура дека нејзините суштински функции продолжуваат непречено“.

„Имаме лекари и офицери на ИДФ кои зборуваат арапски на терен за да комуницираат со персоналот и пациентите во болницата Насер. Нашата порака до нив е јасна: Бараме да ги најдеме нашите заложници и да ги вратиме дома. Бараме терористи на Хамас каде и да се кријат“, додава тој.

ИДФ во посебно соопштение вели дека досега привела неколку осомничени во болницата Насер во Кан Јунис.

Исто така, се додава дека војниците ги бараат терористите на Хамас во болницата, вклучително и оние кои учествуваа во нападот на 7 октомври.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.