ИХФ потврди дека Македoнија патува на Светското првенство во Египет

58

Светската ракометна федерација ја потврди информацијата на Чешката федерација дека се откажуваат од Мундијалот и дека замената ќе биде Македонија.

Нашата селекција го продолжува континуитетот на учества на големи натпреварувања, а ова ќе биде седмо, односно петто по ред.

Чешка се откажа од настапот на првенството поради 17 позитивни тестови, на играчи и на стручниот штаб.

Македонија е во групата Г заедно со домаќинот Египет, Шведска и Чиле. Светското првенство ќе се игра од 13 до 31 јануари во Египет.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.