Илјадници Израелци протестираа во Тел Авив-бараат враќање на заложниците од Газа

Неколку илјади Израелци синоќа се собраа во Тел Авив за да побараат итна владина акција за да се обезбеди ослободување на заложниците во Газа, откако армијата ги пронајде телата на три лица киднапирани од палестинското движење Хамас на 7 октомври.

Демонстрантите им оддадоа почит на загинатите заложници со едноминутно молчење на плоштадот во Тел Авив.

Израелската армија во петокот објави дека нејзините сили пронашле безживотни тела на тројца заложници за време на операција во Џабалија, во северниот дел на Појасот Газа.

Војната во Појасот Газа започна на 7 октомври по нападот на Хамас, кога загинаа повеќе од 1.170 луѓе, од кои повеќето цивили. Тој ден од палестинска територија како заложници беа земени 252 лица.

По прекинот на огнот во ноември, кој овозможи ослободување на дел од нив, сè уште има 121 заложник во Газа, од кои 37 се верува дека се мртви, според израелската војска.