Илиевски: Ние се бориме да ја зачуваме државата што ја имаме

90

Педесет и кусур дена ги повикувавме да се откажат од Тиранската платформа, сега бараме избори за таа платформа која е правена во туѓа држава. Комесарот Јоханес Хан во Белград им порачал на тамошните власти дека оние кои што протестираат во Белград мораат да бидат слушнати и да водат дијалог со власта, а овдека не сакаше да се сретне со 200 илјадите луѓе кои тој ден беа на улиците на Македонија, тоа се тие двојни стандарди против кои се бориме и нив ќе ги победиме изјави Богдан Илиевски од граѓанската иницијатива ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА.

-Денес е еден важен ден, песната која ја пееме вика „со нас чекорат хероите“ денес е 24 април, денот кога во 1905-та година својот живот во саможртва храбро го положија Петар Ѓоргиев, Јордан Иванов, Војче Славев, Јованчо Стефанов, Ванчо Србаков и другите кои биле предводени од Христо Узунов.

Граѓаните со громогласен аплауз им одадоа почит на загинатите, а она за што се бореле тие во минатото е она за што се борат и тие денес, рече Илиевски.

-Тие се бореле да ја добијат ние се бориме да ја зачуваме оваа држава која ја имаме, потенцираше тој.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.