Илон Маск го посети Кфар Аза со Нетанјаху за да ги види злосторствата на Хамас

Илон Маск го посети кибуцот Кфар Аза во јужен Израел, заедно со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху и НБА ѕвездата Омри Каспи, за од прва рака да ги види ѕверствата на терористичката организација Хамас за време на масакрите на 7 октомври.

Нетанјаху и Маск продолжија во израелскиот парламент, Кнесетот, и се очекува да имаат разговор што ќе се емитува во живо на X (поранешен Твитер), според Ynet.

„Нетанјаху му ги покажа на Маск ужасите на масакрот во кибуцот од настаните од саботата на 7 октомври“, се вели во соопштението на Кабинетот на премиерот.

Нема друг избор освен да се елиминира Хамас, вели Маск

Во разговор во живо на Х, со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, милијардерот претприемач Илон Маск изрази цврст став за потребата да се уништи терористичката група Хамас заради посветла иднина за Газа.

Маск се согласи дека Хамас има геноцидни намери кон еврејскиот народ.

Нетанјаху го нагласи императивот да се елиминира Хамас, правејќи паралели со историските случаи каде отстранувањето на токсичните режими доведе до позитивни трансформации, наведувајќи ги Германија и Јапонија како примери.

Маск се согласи, велејќи: „Нема избор“.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.