Илон Маск се повлекува и ги продава биткоините?!

Трговците со криптовалути изгубија 1 милијарда долари во ликвидации во четвртокот, бидејќи пазарите на дигитални средства претрпеа една од најлошите распродажби во годината, а цената на биткоинот падна на најниско ниво во последните два месеци, објави Coinglass.

Биткоинот ја заврши неделата со 26.185 долари, што е пад од 10,5%, додека Ethereum падна за 8,35% на 1.685 долари. Остриот пад на цените резултираше со масовни ликвидации на различни берзи. Податоците откриваат дека за време на кризата, ликвидациите достигнаа неверојатни 997 милиони долари, што влијаеше на 167.000 трговци на мало.

За време на падот на цената, главната причина беше извештајот на Wall Street Journal во кој се наведува дека SpaceX на Илон Маск ја намалил вредноста на своите биткоини за 373 милиони долари и продаде неодреден износ. Но, големиот пад на цената го предизвикале и повеќе други фактори.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.