ИН МЕМОРИАМ: Почина Драги Арсов, прв потпретседател на Собранието и еден од основачите на ВМРО-ДПМНЕ

268

По кратко боледување денеска на 82 годишна возраст почина Драги Арсов, поранешен пратеник и прв потпретседател на Собранието од редовите на ВМРО-ДПМНЕ.

Роден е во 1937 година во Кочани. Завршил Факултет за политички науки.

Драги Арсов е и еден од основачите на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ и потписник на Декларацијата за независност.

Арсов од 1998 до 2002 ја извршувал функцијата заменик-министер за информации. 

Тој важи за еден од најчесните политичари и патриоти во независна Македонија.

 

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.