Спорт

Преглед на натпреварите во НБА Лигата Индијана ја доби Атланта, Лејкерс подобри од Далас

Индијана ја доби Атланта, Лејкерс подобри од Далас

Кошаркарите на Индијана Пејсер ноќта кон саботата против Атланта Хоукс ја забележаа десетта победа во последните тринаесет натпревари, а Лејкерс беа подобри од Маверикс.

Лос Анџелес Лејкерс со 124:102 го совладаа Далас Маверикс, благодарејќи на Џулиус Ренделс со 18 и Ајзеа Томас со 17 поени, а ги следеше со одличен ефект и Ивица Зубац кој за 18 минути на теренот постигна 14 поени со шут од игра 6 од 7 и 6 скокови.

Идијана со 116:93 ја совлада Атланта, предводена од Домантас Сабонис со 21 поен и 13 скокови, додека Тадеуш Јанг постигна 20 поени.

Лос Анџелес Клипер беа подобри од Феникс Санс со 128:117. Ти Џеј Ворен и Девин Букер беа најдобри во поразениот тим со по 27 кошеви, додека кај Клиперс одличен беше Тобиас Харис со 30 поени и 12 скокови, а Лу Вилијамс додаде 35 поени.

Леброн Џејмс го оствари 11-от „трипл-дабл“ сезонава за победата на Кливленд Кавалирс од 112:89 над Мемфис Грислис. Најдобриот играч на Кливленд запиша 18 поени, 14 скокови и 11 асистенции.

РЕЗУЛТАТИ:

 

Њу Орлеанс Пеликанс – Мајами Хит 124:123 (продолжување)
Вашингтон Визардс – Шарлот Хорнетс 105:122
Индијана Пејсерс – Атланта Хоукс 116:93
Детроит Пистонс – Бостон Селтикс 98:110
Торонто Рапторс – Милвоки Бакс 119:122 (продолжување)
Мемфис Гризлис – Кливленд Кавалиерс 89: 112
Хјустон Рокетс – Минесота Тимберволфс 120:102
Јута Џез – Портланд Траил Блајзерс 81:100
Феникс Санс – Лос Анџелес Клиперс 117:128
Денвер Нагетс – Сан Антонио Спарс 122:119
Лос Анџелес Лејкерс – Далас Маверикс 124:102

 

ПЛАСМАН:

Источна конференција

Атлантска дивизја

1. Торонто 41-17
2. Бостон 41-19
3. Филаделфија 31-25
4. Њујорк 24-36
5. Бруклин 19-41

 

Централна дивизја

1. Кливленд 35-23
2. Индијана 34-25
3. Милвоки 33-25
4. Детроит 28-30
5. Чикаго 20-38

 

Југоисточна дивизија

1. Вашингтон 34-25
2. Мајами 30-29
3. Шарлот 26-33
4. Орландо 18-40
5. Атланта 18-42

 

Западна конференција

 

Северна дивизија

1. Минесота 36-26
2. Оклахома Сити 34-26
3. Денвер 33-26
4. Портланд 33-26
5. Јута 30-29

Пацифичка дивизија

1. Голден Стејт 45-14
2. ЛА Клиперс 31-27
3. ЛА Лејкерс 23-34
4. Сакраменто 18-40
5. Феникс 18-42

Југоисточна дивизија

1. Хјустон 45-13
2. Сан Антонио 35-25
3. Њу Орлеанс 32-26
4. Мемфис 18-39
5. Далас 18-40