Индонежанец шета 700 километри наназад за да ги спаси шумите

Индонежанецот Меди Бастони шета 700 километри наназад за да се обиде да го сврти вниманието на уништувањето на шумите на островот Јава.

Бастони го започна својот предизвик на 18 јули и планира да го заврши во петок во Џакарта, каде што треба да се сретне со претседателот на Индонезија Џоко Видодо за да побара од него да се засадат нови дрвја на Јава.

И минатата година Бастони (43) шеташе наназад со цел да се бори против уништувањето на шумите.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.