Информер: Ако Македонците не ја спасат Украина, кој друг…Скопје испрати четири неупотребливи авиони Су-25 и 31 тенк Т-72 во Киев!

Македонското Министерство за одбрана не демантираше, но ниту потврди дека четири борбени авиони Су-25, кои се набавени во 2001 година, им се вратени на Украинците како дел од воената помош за таа земја. Македонските „Сухои“ беа повлечени од арсеналот во 2004 година. Претходно Скопје на властите во Киев им подари 31 тенк Т-72.
Судбината на четирите македонски борбени авиони „Су-25“ остана непозната и 24 часа откако медиумите во Скопје објавија дека овие летала и се донирани на Украина, како дел од воената помош, во која имало и 31 тенк Т-72, пишува српски Информер.

– Точните детали за сите три одлуки, нивната содржина и образложението ќе бидат декласифицирани и транспарентно објавени – соопшти македонското Министерство за одбрана, наведувајќи дека овие одлуки не ја нарушуваат одбранбената готовност на вооружените сили.

Москва веднаш реагираше обвинувајќи ги властите во Скопје дека „направиле голема грешка“ и дека „придонеле за криминалните активности на режимот во Киев“.

– Република Северна Македонија е суверена држава која самостојно носи одлуки врз основа на принципите на почитување на меѓународното право… И помагаме на Украина да го одбрани нејзиниот територијален интегритет, кој е загрозен со воена интервенција – изјавија властите во Скопје.
Четири возила „сухои“ беа купени во Украина пред почетокот на големата акција на македонската армија против албанските бунтовници во 2001 година и беа користени само во неколку акции околу Тетово и скопското предградие Радуша.
Тогаш Македонија купи и 12 хеликоптери „Ми-24“, како и четири хеликоптери „Ми-8“, кои пристигнаа од Украина кон средината на март, кога слабо опремената македонска армија, односно остатоците од поранешната ЈНА, ги добија првите сериозни засилувања.

Никогаш не се дозна каков ефект, освен психолошки, имал нивниот напад врз членовите на ОНА, но другите Украинци за малку ќе загинеа во акциите на нивните пилоти, кога хеликоптери во јуриш, по грешка нападнале украинско-полска патрола која бркала шверцери на оружје на Косово.

Освен авиони и хеликоптери, тогашната влада на Љупчо Георгиевски од Украина купи и 49 оклопни возила.

Авионите пристигнаа од Украина откако тогашниот министер за финансии вети дека Скопје има резерви од две милијарди марки за вонредни ситуации, па покрај хеликоптерот пристигнаа и четири „суви“ авиони Су-25, кои, како и хеликоптерите, беа управувани од Украинци.

Во првата акција „Сухоите“ го прелетаа Арачиново, а неколку дена подоцна фрлија бомби врз скопското село Радуша, кое беше под контрола на припадниците на ОНА. По војната, „Сухоите“ со години скапуваа на паркингот на воениот дел на скопскиот аеродром Петровец.

По 18 години, овие авиони најверојатно ќе можат да се користат за резервни делови.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.