Спорт

Каталонците ги обновуваат договорите Иниеста останува во Барселона до крајот на кариерата

Иниеста останува во Барселона до крајот на кариерата

Капитенот на Барселона, Андрес Иниеста, одлучи да го продолжи договорот со Барселона до крајот на кариерата и со тоа шпекулациите за продолжување на неговата кариерата се завршени.

Барселона објави дека договорот е постигнат. На официјалната страница на клубот е напишано:

Андрес Иниеста потпиша договор со Барселона во петокот, според кој ќе остане во клубот до крајот на кариерата.

Иниеста досега одиграл 639 натпревари и 55 гола за Барселона и е втор по бројот на настапи во историјата на каталонскиот клуб.

Од 2015 година, Иниеста е капитен на Барселона и е еден од вистинските симболи на клубот во кој дојде на возраст од 12 години во 1996 година.