Интерпол нема да го апси Tрамп

28

Интерпол не презема интервенции против претседателот на САД, Донал Трамп, откако иранските власти издадоа налог за апсење на Трамп и на 35 други лица, кои ги обвинуваат за убиството на врховниот генерал, Касем Солејмани. Тие се товарат за вмешаност во нападот од 3 јануари во Багдад, во кој беше убиен генералот на Револуционерната гарда Солејмани. Иран за таа цел соопшти дека побарал помош и од меѓународната полициска организација Интерпол. Од организацијата соопштија дека не преземаат „какви било интервенции или активности од политички, воен, верски или расен карактер“. Па затоа барањата од ваков карактер не ги разгледуваат, соопштуваат од Интерпол

Американскиот претставник во Иран, Брајан Хук, рече дека Техеран спроведува „пропаганден трик, кој никој не го сфаќа сериозно“.

Убиството на Солејмани, ги доведе САД и Иран близу до воен судир, откако Техеран се одмазди со лансирање ракетен напад врз целите на американските сили во Ирак.

Тензиите меѓу двете земји ескалираа откако Соединетите Држави се повлекоа од нуклеарниот договор во 2015 година и ги вратија острите економски санкции што ја осакатија економијата на Иран.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.