ИПСОС: Доколку утре има избори ќе победи ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски со најголема доверба

Институтот за Политички Истражувања ИПСОС за потребите на ВМРО ДПМНЕ спроведе телефонско истражување во периодот помеѓу д 02.03 до 16.03.2022 на 1105 полнолетни испитаници на ниво на Република Македонија. Во истражувањето граѓаните ги изразуваа своите ставови за нивната поддршка за политичките партии и политичари.

Во прилог се резултатите од истражувањето.

1. Доколку утре се одржат предвремени парламентарни избори за кој би гласале?

ВМРО ДПМНЕ 18.2%
СДСМ 9.5%
ДУИ 4.1%
ЛЕВИЦА 4.0%
АЛИЈАНСА НА АЛБАНЦИТЕ 3.5%
БЕСА 1.2%
АЛТЕРНАТИВА 0.7%
ДПА 0.4%
ЛДП 0.2%
ДРУГИ 1.2%
НЕОДЛУЧНИ 16.5%
ОДБИВАМ ДА ОДГОВОРАМ 15.9%
НЕМА ДА ГЛАСАМ 24.6%

2. На која личност можете највеќе да верувате?

Христијан Мицкоски 9%
Стево Пендаровски 6%
Димитар Ковачевски 4%
Димитар Апасиев 3%
Али Ахмети 3%
Зијадин Села 2%
Зоран Заев 2%

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.