Иран ги обвини САД дека им помагаат на џихадистите

36

Иран ги обвини САД дека не ја сфаќаат сериозно заканата од „Исламска држава” во Ирак и Сирија и дека пред Вашингтон им помагал на џихадистите, пренесува “Франс прес”.

„Сé уште нема сериозно разбирање на заканата и тие (САД) до моментов не презеле сериозни мерки”, рече министерот за надворешни работи на Иран Мохамед Зариф.

„Тие им помагаа на” Исламска држава “во Сирија на различни начини”, истакна дипломатот, имајќи ја предвид помошта на Вашингтон кон сириските бунтовници.

Денес САД ги проширија воздушните напади на позициите на „Исламска држава” во Ирак.

Иако Техеран и Вашингтон одбиваат да соработуваат во Ирак, портпарол на Стејт департментот во петокот објави дека САД можно е да се здружат со Иран.

Иако го критикуваше Вашингтон, иранскиот министер за надворешни работи истакна дека Техеран верува дека е потребно меѓународна соработка за справување со џихадисти.

 

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.