Иран: Писмото на трите европски држави ја покажува нивната „жалосна неспособност“

Иран денеска оцени дека писмото на трите европски членки на Советот за безбедност на ОН ја покажува нивната „жалосна неспособност“ да ги исполнат обврските од нуклеарниот договор со Иран од 2015 година.

Велика Британија, Германија и Франција денеска во писмо до официјален Техеран тврдат дека земјата има балистички ракети способни да носат нуклеарни глави.

„Последното писмо на европската тројка од Советот на безбедност на ОН за ракетите е очајничка невистина да се прикрие нивната жалосна непособност во исполнување на минумумот обврски од договорот“, напиша иранскиот министер за надворешни работи Џавад Зариф, пренесуваат британските медиуми.