Иранските медиуми за твитот на Бен Гвир: Израелските власти се потсмеваат на самите себе!

Иранските државни медиуми, на објавата на социјалните мрежи на министерот за национална безбедност Итамар Бен Гвир во која тој го коментира израелски напад во близина на Исфахан, пишуваат: „Израелските власти се потсмеваат на самите себе!

Објавата со еден збор на Бен Гвир на хебрејски, грубо се преведува како „слабо“.

Висок ирански функционер: Нема итни планови за одмазда против Израел за нападот

Иран нема план за итна одмазда против Израел, изјави за Ројтерс висок ирански функционер, неколку часа откако Израел извршил напад на иранска територија.

„Странскиот извор на инцидентот не е потврден. Не добивме никаков надворешен напад, а дискусијата е повеќе наклонета кон инфилтрација отколку напад“, рекол иранскиот функционер кој сакал да остане анонимен.

Иранските власти соопштија дека противвоздушната одбрана соборила три беспилотни летала пред неколку часа, активирајќи сирени.