Исламска држава нападната и поразена во Африка

96
islamska-drzava-afrika-somalija

Исламска држава нападната и поразена во Африка, кога денеска сомалиските сили и војските на Африканскиот сојуз успеале да го освојат бастионот на исламистите – „Ал Шебаб“, објави АФП, пренесува Нетпрес.

Двете армии успеале да ги протераат исламистите на Исламска држава и да воспостават контрола ред во градот Динсор.

Акцијата продолжува со тоа што сомалиските сили и армијата на Африканскиот сојуз спроведуваат операција за воспоставување безбедност во градот.

Сомалискиот претседател Абдула Јусуф вчера соопшти дека нема да има никакви мировни преговори со исламистите, при тоа обвинувајќи ги нив дека не сакаат да преговараат.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.