Исламската држава може да стане закана за САД

47

Терористичката Исламска држава, покрај тоа што претставува закана за Ирак и земјите од регионот, таа може да стане и опасност за САД., вели шефот на Генералштабот на американската армија, генерал Мартин Демпси.

– Таа група е радикална во идеологијата. Користи безмилосни тактики и е затворена за сите освен за оние кои прифаќаат нивни поглед на светот. Исламска држава е директна закана за регионот, за нашите партнери, а исто така и за САД во долгорочна перспектива, изјави Демпси.

Тој додаде дека по наредба на претседателот Барак Обама, Здружениот штаб разработил стратегија со наччини за водење борба со терористите од Исламска држава.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.