Испушената дополу цигара на Черчил продадена за 12.000 долари

 

Цигарата што не ја допушил британскиот премиер Винстон Черчил во текот на неговото патување во француската престолнина Париз во 1947 година, продадена е за 12.000 американски долари на онлајн наддавање.

Аукциската куќа RR Auction од Бостон објави дека цигарата долга десетина сантиметри е купена за споменатата сума во средата вечерта, а нејзин нов сопственик е колекционер од Палм Бич на Флорида, чиј идентитет не е објавен.

Легендарниот британски премиер Винстон Черчил оваа цигара (пура) ја пушел на 11-ти мај 1947 година на аеродромот „Ле Бурже“. Со цигарата била приложена фотографија која ја потпишал Черчил на којашто е тој со цигарата в рака на парискиот аеродром.

Аукциската куќа во понудата наведе дека припадникот на британското воздухопловство Вилијам Алан Тарнер ја задржал цигарата откако неговиот екипаж ги превезол Черчил и неговата сопруга до Париз и назад до Лондон.

Цигарата е од познатата кубанска марка „La Corona“ и има етикета со името на Черчил.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.