Историски рекорд на златото, доларот зајакна, цените на нафтата во пад

Во услови кога нема нови вести коишто би го поддржале продолжувањето на растот на берзите, цената на златото достигна рекордно ниво, доларот, доларот благо зајакна а цените на нафтата паднаа.

На валутните пазари вредноста на доларот во однос на кошничката валути благо порасна, по минатонеделниот пад. Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест најважни светски валути, претпладнево се движи околу 103,28 поени, додека во петокот на затворањето на тргувањето изнесуваше 103,19 поени.

Во исто време, курсот на доларот во однос на јапонската валута се лизна од 146,80 на 146,60 јени. Сепак, американската валута зајакна во однос на европската, па цената на еврото се лизна на 1,0875 долари, додека во петокот вечерта беше 1,0885 долари.

Цените на нафтата, пак, дополнително паднаа, откако минатата седмица се лизнаа за околу 2 отсто. Цената на барелот на лондонскиот пазар во претпладневното тргување ослабе за 0,70 отсто, на 78,35 долари, додека на американскиот пазар цената на барелот се намали за 0,63 отсто, на 73,60 долари.

Цената на златото, пак, во претпладневното тргување достигна ново рекордно ниво, втор трговски ден со ред, бидејќи инвеститорите го насочуваат својот капитал кон побезбедни инвестиции, со оглед на геополитичките ризици, слабоста на економиите и слабеењето на доларот.

Цената на унца злато претпладнево првпат во историјата се искачи над 2.100 долари

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.