Италија: Украина e „опасна“ за НАТО

Доделувањето членство во НАТО на Украина додека таа е во конфликт со Русија е „опасно за сите“ и може да доведе до глобална војна, изјави италијанскиот министер за надворешни работи Антонио Тајани.

Говорејќи на Минхенската безбедносна конференција во саботата, Тајани повтори дека НАТО „работи на тоа да ја има Украина како членка“, но треба да дејствува дискретно наместо да носи избрзани одлуки со цел „да го отвори патот за постигнување на овие цели“.

„Искрено кажано, тоа е опасно за сите бидејќи се борите против Русија и за полноправна членка на НАТО, тоа би значело Трета светска војна“, рече министерот, одговарајќи на прашање за потенцијалната интеграција на Украина во блокот.

„Сакаме да ве поддржиме, но овие правила се многу јасни – ако има напад врз членка на НАТО, има вмешаност на НАТО и за ова треба да бидеме претпазливи“, објасни тој, додавајќи дека моменталната состојба на соработката меѓу блокот предводен од САД и Киев „испраќа јасна порака до Русија“.

НАТО првпат објави дека Украина ќе се приклучи во 2008 година. По државниот удар поддржан од Западот во Киев во 2014 година, Украина го засили ангажманот со алијансата, внесувајќи го членството во нејзиниот Устав како стратешка цел во 2017 година. Во есента 2022 година, таа официјално поднесе барање за приклучување НАТО, откако четири поранешни региони со големо мнозинство гласаа да станат дел од Русија.

На самитот во Вилнус минатата година, министрите за надворешни работи на НАТО изјавија дека Украина треба да спроведе „дополнителни реформи во демократскиот и безбедносниот сектор“ за да се приклучи на блокот, велејќи дека поканата ќе биде упатена само „кога сојузниците ќе се согласат и ќе се исполнат условите“.

 

Иако се очекува ова прашање дополнително да се дискутира на самитот во Вашингтон следниот јули, магазинот „Форин полиси“ минатиот месец објави дека Вашингтон и Берлин се противат на идејата, плашејќи се од целосен судир со Москва.

Русија го гледа проширувањето на НАТО кон нејзината граница како голема безбедносна закана. Претседателот Владимир Путин тврди дека западните сили ја искористиле Украина за да ја антагонизираат Русија по падот на Советскиот Сојуз. Во неодамнешното интервју со американскиот новинар Такер Карлсон, Путин го нарече пристапот на Западот кон Украина како колосална политичка грешка, укажувајќи на ветувањето на НАТО од 2008 година дека ќе ја прифати земјата во блокот, како и на државниот удар поддржан од Западот во Киев во 2014 година.