Италија утре ги отвора продавниците, кината и театрите за еден месец

52

Од утре ќе следи олеснувањето на рестриктивните мерки во Италија, воведени поради епидемијата на коронавирусот, бидејќи бројот на починати од ковид-19 опадна на најниското ниво од 9 март, најави синоќа италијанскиот премиер Џузепе Конте.

Тој на прес-конференцијата предупреди на опасноста епидемиолошката крива, поточно бројот на заболени и мртви, повторно да се зголеми.

Конте потенцираше дека во Италија, која е меѓу најтешко погодените земји од пандемијата на коронавирусот, ќе бидат преземени мерки за заживување на економскиот живот и укинување на ограничувањата за движење на граѓаните.

Од понеделник, 18 мај, повторно се отвораат продавниците, а од 25 мај спортските сали, базените и спортските центри.

Од 3 јуни ќе се отворат границите меѓу регионите во земјата и на граѓаните на земјите од Европската унија ќе им биде дозволено да се движат без ограничувања, без задолжителната карантин на оние што влегуваат во Италија.

Отворањето на театрите и кината е планирано за еден месец, на 15 јуни.

 

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.