Италијански медиуми јавуваат за инцидент на граничен премин со Словенија

45

Дел од италијанските медиуми објавија дека на границата со Словенија се случил инцидент, откако вооружени лица, најверојатно припадници на словенечката армијата, впериле автоматско оружје кон италијански државјанин, јави дописниот на МИА од Љубљана.

Инцидентот според медиумите се случил пред неколку денови на словенечката страна на границата во општината Козина-Хрпље, кога човек кој се движел пеш по шумата бил пресретнат од две вооружени лица и бил легнат на земја. Мажот кој е италијански државјанин за медиумите кажал дека вооружените лица биле всушност словенечки војници.

– Се исплашив. Не знаев што се случува. Мислев дека некоја „ будала“ си игра војник. Ми нареди да клекнам и ми ја впери автоматска пушка директно во глава, изјави 32-годишниот маж за весникот „Приморски Дневник“.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.