Италија се прости од жртвите во Џенова, новиот биланс 43 мртви

352

Италија во саботата се прости од жртвите во уривањето на надвозникот во Џенова на државниот погреб во овој северен италијански град, кој го одбија половината од семејствата, а челниците на конмпанијата „Аutostrade per l’Italia“, оператор со автопатот А10 чиј дел е урнатиот вијадукт, ветија половина милијарда евра помош за семејствата на жртвите и обоновување на мостот.

Бројот на жртвите од оваа трагедија се искачи на 43, пренесува агенцијата ANSA. Според извештајот, станува збор за 36-годишниот романски возач Маријан Роска, кој заедно со другите повредени беше хоспитализиран во болницата „Сан Мартино“. Претходно беше објавено дека е најдено тело на работник во урнатините, како и телата на брачна двојка од Торино и нивната 9-годишна ќерка во автомобил под бетонски блок.

Властите немаат податоци за исчезнати, но спасувачите ја продолжуваат потрагата во купиштата бетон и челик под надвозникот.

Претпладнето беше одржана литургијата за 19 жртви, кои беа погребани на државниот погреб, во просторот на Изложбениот и трговски центар во крајбрежниот град на северот од Италија, којашто ја водеше надбискупот на Џенова, кардиналот Анџело Бањаско. Тој рече дека трагедијата нанесе „удар во срцето на Џенова“, дека „раната е длабока“, а „заслужената правда нема да ја избрише трагедијата“, но оти градот не се откажува од своите жители и ќе продолжи да се бори, како и дека „ќе умееме како да го извлечеме најдоброто од нашите срца“.

На погребната церемонија во Џенова, присустуваа и шефот на државата Матарела и премиерот Конте. Тогаш беа прочитани имињата на 38 загинати дотогаш иденификувани и споменати и можните жртвите.

Во цела Италија државните намиња се на половина копје и во текот на ноќта се гаснеа осетлувањата на бројните споменици ширум замјата. Спортските натпревари започнуваа со минута тишина во чест на настраданите, а мечевите на двата фудбалски прволигаша од градот, Сампдорија и Џенова се одложени за следните месеци.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.