Италијанската Влада на Лета доби доверба

Италијанскиот Сенат изгласа доверба на Владата на претседателот Енрико Лета.

Претходно, доверба на Владата укажале пратениците од Долниот дом на италијанскиот парламент со 379 гласови „за“ и 212 „против“.

Гласањето било неопходно за да се потврди довербата на Владата, бидејќи Силвио Берлускони и неговите приврзаници на крајот на ноември ја напуштиле владејачката колаиција, по што Сенатот му го одзеде пратеничкиот мандат на Берлускони.

 

 

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.