Иванишевиќ повеќе не е во тимот на Ѓоковиќ: Шефињо ти благодарам за сѐ

Поранешниот победник на Вимблдон, хрватскиот тенисер Горан Иванишевиќ повеќе не е тренер на светскиот тенисер рекет број еден Новак Ѓоковиќ, објави српскиот тенисер на својот Инстаграм профил.

Соработката меѓу Иванишевиќ и Ѓоковиќ траеше речиси шест години, а во тој период Ѓоковиќ стана најдобриот тенисер во историјата. Српските медиуми ја објавија веста со напомена дека е шокантна и неочекувана.

„Јасно се сеќавам на моментот кога го поканив Горан да биде дел од мојот тим. Тоа беше во 2018 година, а јас и Маријан сакавме да иновираме и да донесеме некоја магија за послужувањето на нашето дуо. Всушност, не само што донесовме сервис, туку и многу смеа, забава, пласман број еден на крајот на годината, рекордни достигнувања и уште 12 Грен слемови (и неколку финалиња) оттогаш. Дали споменав дури и најмалку  драма“, напиша Ѓоковиќ на својот Инстаграм профил.

„Горан и јас решивме да ја прекинеме соработката пред неколку дена. Нашата хемија на теренот имаше подеми и падови, но нашето пријателство беше секогаш силно. Всушност, со гордост можам да кажам (не сум сигурен дека е) дека освен што заедно победувавме турнири, имавме и споредна битка во Парчиси која траеше… многу години. И – тој турнир никогаш не завршува за нас. Шефињо, ти благодарам за сѐ, пријателе. Те сакам“, заклучи Новак.